صفحه رسمی مدارس سبز

بنیاد فرهنگی آموزشی امام صادق(ع)
                                                                                                                                                                     استان اصفهان

انباشته شدن پسماندهای مختلف در طبیعت و ارائه راه حل کوتاه

اخبار محیط زیست پنجشنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۹افزایش جمعیت کره زمین و توسعه تمدن صنعتی و به تبع آن فعالیت های بشر، برای نائل شدن به رفاه و توسعه اقتصادی - اجتماعی موجب آسیب به محیط زیست و بحران آن گردیده است.

انواع پسماندها - خانگی تا هسته ای - فرسایش خاک، بحران آب، آلودگی هوا، آلودگی های اقلیمی، سموم کشاورزی و تراریخته ها و نیز کاهش تنوع زیستی و تخریب زیستگاه ها همگی از بحران های مخرب طبیعت هستند.

این مشکلات زیست محیطی، ریشه ها و شاخه هایی دارند. فعالان محیط زیستی از اقشار متفاوت جامعه با اولویت قرار دادن حفاظت محیط زیست در تلاشند، تابا یاری یکدیگر از طریق توجه به شاخه ها بتوانند ریشه ها را شناسایی کرده و برای دگرگونی تدریجی جهت یاری رساندن به طبیعت، برنامه ریزی کنند.
اکنون پیوستن گروه های مهمی نظیر دانش آموزان به عنوان سرمایه های جامعه به گروه‌های فعالان محیط زیست، امری شایسته است. از آن جهت که آموزش اصول حفاظت محیط زیست به ایشان و نهادینه کردن روش های کمک به حفظ طبیعت، آینده کره زمین را درخشان تر خواهد کرد.

از جمله مشکلات در طبیعت، انباشته شدن پسماندهای مختلف بر آن است. آموزش کاهش تولید زباله از طریق کاهش مصرف اقلام غیر ضروری (همچون کیسه ها و بسته های پلاستیکی، ظروف، قاشق و چنگال های یکبار مصرف، آب و نوشیدنی های بسته بندی شده و ...) از ساده ترین، موثر ترین و کم هزینه ترین راهکار‌های کاهش این حجم از پسماند می تواند باشد.
تفکیک زباله در مبدا با استفاده از جداسازی زباله های تر و خشک ( زباله های تر در کیسه های تیره و زباله های خشک در کیسه های روشن) و تحویل زباله های قابل بازیافت به ایستگاه‌های بازیافت شهرداری از راهکارهای تاثیر گذار است.
استفاده خلاقانه از ظروف بازیافتی برای ساخت وسایل جدید نیز قابل توجه خواهد بود.
کاغذ از مهمترین مواد بازیافتی است که به وفور در کیسه های زباله خانگی، مراکز تجاری و اداری دیده می شود که آن را سلطان زائدات نامیده اند.
از آن جهت که بازیافت این ماده ارزشمند نه تنها مانع قطع درختان می شود و از فشار به طبیعت می کاهد، بلکه از سایر هزینه های تولید کاغذ از درختان، جلوگیری می کند.
پلاستیک ها نیز از جمله مواد قابل بازیافتی هستند که رهایی آنها به مسیر و بستر رودخانه ها و دریاها پیامدهایی چون مرگ و میر جانوران آبزی و سایر جانوران و به خطر انداختن سلامت انسان ها را در بر خواهد داشت.
 
ازطرفی به دلیل زمان بر بودن تجزیه کامل آنها در خشکی نیز حجم زیادی از زباله ها را به خود اختصاص می دهد.
لذا کاهش مصرف، بازیافت و حتی الامکان استفاده از جایگزین های مناسب کمک شایانی به محیط زیست خواهد نمود.

منابع:

کانال تلگرامی دوست داران محیط زیست به نشانی
@environment_lover

مقاله محمد رضا دهقانی فیروز آبادی دانشیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، و همکاران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر